Postup pri kúpe pozemku by mal byť dobre premyslený, aby ste si zvolili skutočne správne. Pozemky s veľkou pravdepodobnosťou nenakupujete každý deň, preto si na celý proces vyhraďte dostatok času a zvážte všetky jeho plusy a mínusy. Dbajte aj na detaily, ktoré sú často oveľa dôležitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ako postupovať pri kúpe pozemku?

Ak sa pýtate, ako kúpiť pozemok, odpoveď je jednoduchá. Najprv si spravte prieskum. Prehľadajte inzeráty na internete, prípadne v novinách. Iným riešením je oslovenie realitnej kancelárie, ktorá vám celý proces urýchli. Počítajte však s tým, že vás to bude niečo stáť.

Keď sa vám niečo zapáči, dohodnite si osobnú prehliadku. Pozemok nikdy nekupujte len na základe popisu a fotografií.

Rada odborníka

Pri prezeraní pozemkov online sa snažte vyhnúť tzv. dlhodobým ponukám. Ide o inzeráty, ktoré sú na weboch dlhé mesiace či roky. Aj napriek tomu, že vyzerajú v poriadku, spravidla sa s nimi spája nejaký problém alebo komplikácia.

Postup pri kúpe pozemku – cena je pri kúpe pozemku kľúčová

Pre väčšinu záujemcov je cena pozemku najdôležitejším parametrom. Aby ste ale vedeli posúdiť, či je cena nízka, priemerná, alebo príliš vysoká, prezrite si najnovšie štatistiky o priemerných cenách za m².

Pamätajte však, že takéto štatistiky nie sú presné a slúžia len na lepšiu orientáciu pri výbere pozemku. Výslednú cenu pozemkov totižto ovplyvňujú viaceré faktory, ako napríklad:

  • druh pozemku – platí, že stavebný pozemok je najdrahší,
  • inžinierske siete – ak sa na pozemku nachádzajú inžinierske siete, jeho cena je vyššia,
  • lokalita – na cenu vplýva aj to, kde sa pozemok nachádza.

Nezabúdajte na dôležité parametre

Cena je síce jedným z kľúčových parametrov, no okrem nej by ste nemali zabúdať ani na ďalšie parametre pozemku, ktoré vás budú pri jeho pravidelnom využívaní ovplyvňovať najviac. O aké parametre ide?

Dostupnosť

Pri nákupe stavebného pozemku sledujte, ako rýchlo sa z neho autom dostanete do práce, školy alebo centra mesta.

Okrem toho nezabúdajte ani na tzv. pešiu dostupnosť. Uistite sa, že pozemok nie je príliš ďaleko od autobusovej zastávky alebo obchodu. Pešia dostupnosť je kľúčová najmä pre tých, ktorí nešoférujú alebo nemajú auto.

Okolie

Pre pokojný život sú dôležití aj dobrí susedia. Ich charakter sa síce nedá odhadnúť, no ak chcete pokoj, určite nekupujte pozemok vedľa niekoho, kto chová sliepky, kačice alebo husi.

Následne myslite aj na okolie, a to, či sa v blízkosti nenachádza frekventovaná cesta alebo pole, odkiaľ by vám mohli chodiť do domu myši.

V prípade, že sa v okolí nachádzajú ďalšie stavebné pozemky, informujte sa o plánoch do budúcnosti. Zistite, či sa v nasledujúcich rokoch nebude v mestskej časti alebo na dedine stavať menšie nákupné centrum alebo ihrisko.

Kvalita pôdy

Stavebné pozemky nemajú v katastri uvedený údaj o kvalite pôdy. Navyše predávajúci vám nie je povinný tento údaj poskytnúť. Ak by ste pozemok kupovali s plánom spraviť si pri dome záhradku, zoberte si z pôdy vzorku a nechajte si spraviť vlastný rozbor.

Veľkosť pozemku

Veľmi dôležitým parametrom je aj veľkosť pozemku. Od nej sa odvíja to, či na ňom môžete postaviť okrem domu aj garáž, záhradný domček, alebo terasu. Presnú veľkosť si vždy zistite prostredníctvom katastra, aby ste náhodou nekúpili pozemok, ktorý bude oveľa menší ako uvádzal predajca.

Veľkosť pozemku

slnko a pozemky zdroj: Unsplash.com

Na čo si dať pozor pri kúpe pozemku?

Viete, na čo si dať pozor pri kúpe pozemku? Ide o tieto skryté hrozby:

  • Prístupové cesty – uistite sa, že k pozemku vedie prístupová cesta. Ak by neviedla, komplikovalo by to nielen váš prístup k pozemku, ale aj financovanie jeho kúpy. Banky totiž na takéto parcely zvyčajne nedávajú hypotéky.
  • Záplavové oblasti a zosuv pôdy – zistite, či nie je oblasť náchylná na záplavy, aby ste v budúcnosti nemali zbytočné problémy. To isté platí pri zosuve pôdy.
  • Podzemné vody, močiare a trvalo premokrené pozemky – tento problém môže spôsobiť vlhnutie múrov, podmáčanie pivničných priestorov, klesanie pôdy a ďalšie komplikácie.
  • Detailné informácie o pozemku – spravte si rozbor pôdy a zistite, či pozemok predtým nebol skládkou a neobsahuje toxické zlúčeniny.

Postup pri kúpe pozemku – kontrolujte listy vlastníctva a katastrálnu mapu

K ďalšiemu bodu toho, ako postupovať pri kúpe pozemku, patrí aj overenie listov vlastníctva, katastrálnych máp a ďalších. Keď sa vám pozemok páči a rozhodli ste sa, že ho kúpite, overte si:

  • list vlastníctva,
  • vlastníka alebo vlastníkov,
  • druh parcely,
  • vecné bremená.

Ak v tejto oblasti nie ste odborníkom, využite služby profesionálnych právnikov. Hoci im zaplatíte mierne poplatky pri kúpe pozemku, stojí to za to. Všetko totiž overia a zistia, či je pozemok v poriadku.

Ako kúpiť pozemok správne – podpis zmluvy

Keď je všetko v poriadku, s predajcom sa dohodnite na stretnutí na podpis kúpno-predajnej zmluvy pozemku. Aby bola zmluva platná, musí obsahovať všetky náležitosti a notárom overený podpis predávajúceho.

Dva originály zmluvy musíte následne predložiť na kataster spolu s návrhom na vklad do katastra. Jeden originál zmluvy si necháva každý z účastníkov.

Ak by bolo vlastníkov viac, musíte jednať so všetkými. Zo zákona majú spoluvlastníci odkupné právo, preto musia s vaším odkupom súhlasiť všetci.

Ako správne kúpiť pozemok

pozemky

stavebné pozemky a domy zdroj: Unsplash.com

Postup pri kúpe pozemku nie je náročný

Ak plánujete kúpu pozemku, je dôležité, aby ste sa zbytočne neunáhlili a nekúpili niečo, čo bude mať skrytý „háčik”. Jednotlivé ponuky si porovnajte, s predávajúcim sa stretnite a pozemok si prezrite. Ak oň máte záujem, nezabúdajte na overenie všetkých náležitostí, vrátane listu vlastníctva, vecných bremien a vlastníkov. Len tak si budete istí, že s pozemkom je všetko v poriadku a v budúcnosti s ním nebudete mať žiadne problémy.

Odporúčame vám dať si pozemok po dohode s predávajúcim vytýčiť geodetom. Často sa totiž stretávame so situáciou, kedy sa pozemok predáva v rozsahu oplotenia, avšak to nie je vždy postavené na jeho hranici. Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.